در شهر: نمایشگاهی از آیات آسمانی با فیروزه و خط

به گزارش ایسنا:

نمایشگاه فیروزه خط هنرمند خراسانی با عنوان «نگارش آیات آسمانی» در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی، مجید مجیدی نمک سایان دارای مدرک ممتاز خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران در سال ۱۳۸۳ و عضو رسمی این انجمن است.

او از سال ۱۳۸۴ فیروزه تراشی را آغاز کرده و درباره تکنیک معرق فیروزه بیان کرد: با تراش سنگ فیروزه‌ی نیشابور و مشهد و در کنار هم قرار دادن آنها به صورت معرق و استفاده از ابزار فیروزه تراشی و سپس پرداخت سنگ‌ها، محصول نهایی بدست می‌آید. از آنجایی که سابقه‌ی ۲۴ ساله در خوشنویسی دارم، فیروزه تراشی را به صورت معرق سنگ فیروزه که قدمتی ۵۰ ساله دارد با زمینه قطعات خوشنویسی بزرگان و قدما و چهره‌های شاخص خوشنویسی ایران زمین همچون استاد امیرخانی، غلامرضا اصفهانی و… برای اولین بار در ایران ابداع و اجرا کردم. تا آنجایی که می‌دانم این اجرا و این روش تا بحال در کشور سابقه نداشته است.

این هنرمند با بیان اینکه به خوشنویسی علاقه دارم، گفت: فیروزه تراشی را  نزد دایی و استادم ابراهیم خادم ذوالفقاری آموختم، با تلفیق این دو هنر، آثاری فاخر و ماندگار از آیات قرانی و کلام بزرگان خلق کردم، علاقه و اشتیاق به این هنرها همواره مشوق من بوده است.

مجیدی درباره سابقه کاری خود و نمایشگاه حاضر اعلام کرد:  با شرکت در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی، نام استاد خوشنویس قطعه را به من داده‌اند. در این نمایشگاه نیز حدود ۳۰ تابلو معرق فیروزه با ابعاد بزرگ و متوسط با آیات آسمانی قرآن یا کلام بزرگان با خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق و کوفی از اساتید بزرگ خوشنویسی شرکت کرده‌ام.

او ادامه داد: این هنر صنعت بسیار ناشناخته و مهجور مانده و من با وجود داشتن مدرک ممتاز خوشنویسی و ۱۴ سال سابقه کار فیروزه تراشی هنوز از حمایت‌های لازم مثل بیمه برخوردار نیستم که امیدوارم به زودی مرتفع شود.

این هنرمند عنوان کرد: از معاونت صنایع دستی برای برگزاری این نمایشگاه و مجالی که به من داد سپاس‌گزارم. امیدواریم فضای بیشتر این چنینی برای هنرمندان فراهم شود تا فرصتی برای ارائه آثارشان داشته باشند.

نمایشگاه «نگارش آیات آسمانی» به حمایت دفتر صادرات معاونت صنایع دستی از ۶ تا ۱۰ خرداد ماه در ساختمان شماره یک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ عصر پذیرای علاقمندان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید